Wiele osób uważa nurkowanie za ekstremalną aktywność, myśląc że niesie ono duże ryzyko. Rzeczywiście człowiek nie został stworzony do przebywania pod wodą, i chcąc na dłużej zejść pod jej powierzchnię musi użyć specjalistycznego sprzętu. Lecz przy trzymaniu się pewnych zasad ryzyko wypadku jest naprawdę małe, a pechowe wypadki najczęściej zdarzają się z powodu błędów ludzkich. Przede wszystkim należy zacząć od tego, że rekreacyjne nurkowanie odbywać się nie może samodzielnie. Federacje nurkowe wymagają, aby każde zanurzenie miało miejsce w parze, a co więcej, aby partnerzy wzajemnie się obserwowali.
Jeżeli coś się stanie nieprzewidzianego, to partner jest po to, żeby mógł służyć pomocą. Jeśli jednak pływał on będzie w odległości kilku metrów przyglądając się rybom, to rzeczywiście w przypadku zagrożenia nic nie będzie w stanie zrobić. Następną istotną kwestią jest dysponowanie odpowiednimi szkoleniami. Żeby scuba mógł legalnie cieszyć się ze swojej pasji, to odbyć najpierw musi odpowiednie szkolenie, w czasie którego zaznajomi się z całą teorią, ale też nauczy zachowania pod wodą. Konieczne jest dobre opanowanie kwestii technicznych, bo wtedy umożliwi to prawidłowe zachowanie podczas nurkowania.
Uprawnienia nurkowe są podzielone na stopnie, a każdy stopień rozszerza możliwości i umiejętności, lecz również i wymaga przejścia czasami trudnego szkolenia. Każde bez wyjątku scubowanie musi być odpowiednio zaplanowane i dopasowane do możliwości biorących w nim udział osób. Jeśli ktoś się źle czuje lub nie ma odpowiednich warunków, to nie można nurkować za wszelką cenę, a jednak odłożyć do chwili aż wszystko będzie w porządku.
Warto również wspomnieć o sprzęcie nurkowym. Elementy typu butle, jackety czy automaty są niezawodne, lecz trzeba je serwisować systematycznie. Sprzętowe usterki pod wodą zdarzają się bardzo rzadko, i z reguły są one spowodowane tym, że ktoś nie dopilnował odpowiedniego serwisowania.