Strona/Blog w całości ma charakter reklamowy, a zamieszczone na niej artykuły mają na celu pozycjonowanie stron www. Żaden z wpisów nie pochodzi od użytkowników, a wszystkie zostały opłacone.

Jaka będzie najważniejsza rola energetycznych świadectw

W ślad za coraz liczniejszymi programami redukcji zanieczyszczeń idą propozycje jak oszczędzać energię. To bardzo dobre połączenie, gdyż jedynie w taki sposób można zmienić efektywnie obecny stan rzeczy. Codzienne zużycie wody czy energii elektrycznej dobrze widać po rachunkach, jakie są do płacenia. Tutaj szybko się zauważ różnicę po rozpoczęciu oszczędzania zużycia tych właśnie mediów. Ale już to, jak bardzo energochłonne są ściany domu, trudno raczej wyznaczyć bez specjalistycznych pomiarów. Owszem, obecnie stawiane obiekty mają te rzeczy napisane w projekcie, ale co mają zrobić posiadacze starszych domów. Posłużyć się można pewnymi uśrednieniami dla naszej strefy klimatycznej, lecz nie zawsze będą to dokładne dane.

Przykładowo domek w górach jest wystawiony na inne warunki atmosferyczne niż dom nad jeziorem, a zatem i energetyczne zapotrzebowanie będzie inne. Pomocne w określeniu zapotrzebowania danego obiektu na energię użytą do wentylacji, do ogrzewania lub chłodzenia oraz do podgrzewania wody użytkowej jest świadectwo energetyczne. Warto się zainteresować tym dokumentem charakterystyki energetycznej obiektu. Koszt jego przygotowania to jedynie kilkaset złotych a ważność dokumentu wynosi 10 lat. To niewielki wydatek, jeśli otrzymuje się z zamian, które samodzielnie ciężko jest uzyskać.

Dodatkowo energetyczne świadectwo zawiera również wskazówki dotyczące sposobów poprawy energetycznej efektywności budynku. Ich uwzględnienie pomoże ograniczyć zużytą energię, a co za się z tym wiąże ograniczyć koszty. Co ważne, od kwietnia 2023 roku lokale i budynki wystawiane na sprzedaż lub wynajem wręcz muszą posiadać takie zaświadczenie. Nawet jeśli dana nieruchomość nie wymaga takiego audytu, to precyzyjne wyznaczenie parametrów pozwoli wyliczyć ogólne zapotrzebowanie energetyczne i poznać koszty jej zużycia.

Aktualnie łatwo znaleźć firmę, która zajmie się wykonaniem obliczeń i wystawi dokument, wystarczy wpisać w wyszukiwarce Świadectwa energetyczne Lublin i przejrzeć zwrócone wyniki.

+Tekst Sponsorowany+

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY