Strona/Blog w całości ma charakter reklamowy, a zamieszczone na niej artykuły mają na celu pozycjonowanie stron www. Żaden z wpisów nie pochodzi od użytkowników, a wszystkie zostały opłacone.

Indeksy giełdowe – czym są? Które są najpopularniejsze na świecie?

Aby móc rozpocząć swoją przygodę z inwestycjami na giełdzie, w pierwszej kolejności trzeba poznać specyfikę działania giełdy. Niezwykle istotna jest znajomość podstawowych pojęć, takich jak indeks giełdowy. W poniższym artykule szczegółowo wyjaśniamy, czym są i jak działają indeksy giełdowe. Wskazujemy również te, które są najpopularniejsze w skali globalnej. Zapraszamy do lektury.

Inwestycja na giełdzie – dlaczego cieszy się tak dużą popularnością?

Giełdy działają na całym świecie i zrzeszają miliony inwestorów z całego świata. W Polsce jest to Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie, jednak w skali globalnej giełd jest bardzo wiele. Dla firm, które emitują za pośrednictwem giełdy akcje jest to doskonały sposób na podreperowanie sytuacji finansowej, zaś dla inwestorów możliwość zarobienia środków na sprzedaży w momencie, gdy wartość akcji wzrośnie.

Obecnie w akcje na giełdzie można zaopatrzyć się bez wychodzenia z domu – jest to możliwe za sprawą platform inwestycyjnych. Dzięki nim można kupować akcje firm z dowolnie wybranych giełd z całego świata bez wychodzenia z domu. Mimo tego, początkujący inwestorzy muszą koniecznie zdawać sobie sprawę z tego, iż zakup akcji bez odpowiedniego przygotowania może skutkować utratą całego zainwestowanego kapitału. Jeśli chcemy się przed tym uchronić, powinniśmy w pierwszej kolejności dowiedzieć się jak najwięcej na temat tego, jak w praktyce działa giełda. W tym celu warto poznać podstawowe pojęcia, takie jak indeks giełdowy.

Indeks giełdowy – co to jest? 

Indeks giełdowy to określenie dla wskaźnika służącego do monitorowania, jak kształtują się ceny poszczególnych papierów wartościowych spółek notowanych na giełdzie. Dzięki niemu można śledzić aktualne trendy, które mają miejsce na poszczególnych rynkach finansowych. Bazując na informacjach z indeksu giełdowego inwestorzy mogą znacznie łatwiej podejmować decyzje dotyczące zakupu poszczególnych akcji lub obligacji, co pozwala też na zminimalizowanie potencjalnych strat.

Najważniejsze indeksy giełdowe na świecie

Obecnie do grona najważniejszych indeksów giełdowych na świecie zalicza się m.in. DJIA. Jest to jeden z najstarszych indeksów giełdowych na świecie, na którym znajduje się 30 największych amerykańskich spółek z nowojorskiej giełdy. Indeks ten często jest istotnym źródłem informacji na temat ogólnej kondycji gospodarki USA.

Inny znany indeks giełdowy to Standard & Poor’s 500. Obejmuje on 500 największych amerykańskich spółek, które są notowane na różnych amerykańskich giełdach. Kolejny istotny indeks to NASDAQ Composite. Obejmuje on wszystkie spółki notowane na giełdzie NASDAQ. Są tam notowane spółki znane na całym świecie, np. Amazon, Apple czy Microsoft.

Z kolei Nikkei 225 to indeks z japońskiej giełdy w Tokio. Znajduje się na nim 225 spółek notowanych na giełdzie Tokyo Stock Exchange. Do najważniejszych indeksów giełdowych na świecie zalicza się też DAX z giełdy we Frankfurcie, który obejmuje 30 największych spółek z giełdy frankfurckiej. 

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY