Strona/Blog w całości ma charakter reklamowy, a zamieszczone na niej artykuły mają na celu pozycjonowanie stron www. Żaden z wpisów nie pochodzi od użytkowników, a wszystkie zostały opłacone.

Bezpieczeństwo na budowie – w jaki sposób można o nie zadbać

Statystyki wypadków pokazują jasno, że budowy są jednymi z miejsc o największym zagrożeniu. Z tego też powodu tak duże znaczenie ma to, aby wszyscy pracodawcy zadbali o odpowiednie zabezpieczenia, związane zarówno z terenem budowy jak również bezpośrednią ochroną pracowników. Niezwykle istotna też jest świadomość i wiedza tych ostatnich, z czym niestety naprawdę różnie bywa.

Przepisy prawa wymagają, żeby każda z pracujących osób dysponowała aktualnymi szkoleniami BHP w zakresie rzeczy, które robi na co dzień. Ale dysponowanie szkoleniem a potem przestrzeganie tych zaleceń to dwa odrębne tematy. W dalszym ciągu dużo wypadków wynika z różnego rodzaju zaniedbań czy nawet łamania przepisów prawa, dlatego tak duże znaczenie ma też uświadamianie tego swojej załodze. Zabezpieczenie terenu budowy to przede wszystkim jego dokładne zagrodzenie i wyznaczenie wszystkich niebezpiecznych miejsc. Należy także wyznaczyć ścieżki do bezpiecznego poruszania się, oraz podciągnąć wodę i prąd elektryczny. Przy pracach na wysokościach niezbędne będzie użycie ochrony w postaci balustrad i krawędziowych desek. Kolejną niezwykle istotną rzeczą będzie odzież BHP, którą właściciel firmy musi zapewnić wszystkim swoim pracownikom.

Taka odzież musi mocna i wytrzymała, tak aby mogła długo wytrzymać trudy codziennej pracy, ale warto żeby też była praktyczna i funkcjonalna. Jeśli chodzi o buty obowiązkowo posiadać one powinny noski ze wzmocnieniami, chroniące przed uderzeniem nawet cięższych rzeczy, takich jak cegły albo pustaki ceramiczne. Głowa obowiązkowo powinna być chroniona przez kask z atestem, jaki trzeba cały czas nosić. Przy wielu pracach potrzebne będą rękawiczki, ale nie są one zawsze konieczne. Podobnie jak okulary ochronne, zabezpieczające oczy przed rozmaitymi substancjami i sypkimi materiałami. Tego typu okulary stosować nawet warto przy bezpiecznych z pozoru pracach, takich jak tynki czy malowanie ścian. Wielu pracowników nie pamięta o tym, a potem kończą oni na pogotowiu z farbą w oczach.

+Tekst Sponsorowany+

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY